środa, 19 listopada 2014

Mieszkania będą drożeć

Już wkrótce mieszkania mogą znacząco zdrożeć. Wszystko przez gwałtownie wzrastający popyt, na który wpływa kilka czynników. Według szacunków ceny mieszkań na rynku pierwotnym wzrosną do końca grudnia o kilka procent. Zwiększający się popyt napędzany jest przez zwiększający się minimalny poziom wkładu własnego przy kredytach hipotecznych. Od 2015 roku będzie to 10%, a od 2017 r. – 25%.

Dlaczego ceny rosną?

Wspomniane wyżej przyczyny rosnącego popytu na mieszkania to nie wszystkie czynniki przewidywanego wzrostu cen nieruchomości. Zaostrzone warunki otrzymania kredytu hipotecznego to niejako preludium tendencji wzrostowej. Wkrótce trzeba będzie jeszcze brać pod uwagę także zaostrzone wymagania techniczne oraz ekologiczne przy budowaniu nowych budynków. Niezmiennie o cenie decyduje i decydować będzie także lokalizacja mieszkania. Niemniej ważny jest również dojazd (połączenia komunikacji miejskiej) do centrów miast. Coraz częściej zwraca się uwagę na infrastrukturę w pobliżu mieszkania, na bliskość sklepów, jak również terenów zielonych, czyli miejsc odpowiednich na rekreację i wypoczynek.

Mieszkanie jako inwestycja

Zakup mieszkania to niezmiennie bardzo dobra inwestycja. Dla porównania – na rocznej lokacie zarabia się nie więcej niż 4%, podczas gdy stopa zwrotu z wynajmu mieszkania waha się w granicach 5-6%. Wśród osób inwestujących we własne cztery kąty coraz więcej jest rodziców małoletnich dzieci. Kupują oni mieszkania dla swych pociech i, czekając aż te dorosną, wynajmują lokal. W ten sposób zabezpieczają nie tylko przyszłość mieszkaniową dzieci, ale także otrzymują pieniądze na bieżące potrzeby, a mieszkanie zarabia na siebie. To dobry sposób na spłacenie zaciągniętego na zakup nieruchomości kredytu. Trzeba zauważyć, że rynek wynajmu mieszkań ma się całkiem nieźle, szczególnie w miastach, w których funkcjonują uczelnie. Studenci chętnie wynajmują lokum, a zwiększony popyt zaczyna się już od początku września. Również zmienia się powoli przyzwyczajenie Polaków, którzy coraz częściej wynajmują mieszkanie, zamiast brać na siebie duże zobowiązanie w postaci wieloletniego kredytu hipotecznego, a przez to mogą sobie pozwolić na większą mobilność w szukaniu pracy poza rodzinną miejscowością. Jeśli ktoś planuje zakup mieszkania, lepiej się z tym pospieszyć, ale warto pamiętać, że często własne M to lokata długoterminowa.

3 komentarze:

  1. Z roku na rok te ceny się zmieniają, najlepiej korzystać z okazji i gdy cena spada, wtedy kupować. A jak bezpiecznie brać kredyt to tu można zobaczyć http://kredytyhipoteczne24.com.pl/ wiele cennych porad w temacie kredytów hipotecznych.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mieszkania będą drożeć, bo jest na nie duży popyt. Od dawna obserwuje ceny mieszkań w Gdańsku i w tym roku podskoczyły o ok 25%. I powiedzcie mi jak to ma nie opłacać się branie kredytu na mieszkanie na wynajem? Jeszcze nie mam kredytu, ale czytam sporo o nim tutaj http://domnaraty.com.pl/ , bo pod koniec roku chce kupić mieszkanie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Niestety w 2019r. ceny mieszkań chyba pobiły rekord. Nie bardzo wiem czym to jest spowodowane, bo dużo trudniej jest uzyskać kredyt. Osoby ciekawe informacji o kredytach odsyłam tu http://maszchwilke.pl/

    OdpowiedzUsuń